Skip to content
Menu

Muru rajamine

Kuidas muru rajamine käib?

Kaunis muru on justkui vaip, mis seob erinevad aia osad üheks tervikuks. Muru rajamine ei ole seejuures nii lihtne töö kui paistab. Kehvasti rajatud muru on hiljem üsnagi keeruline ühtlaseks ja tihedaks muuta.

Kõige sobivam aeg muru rajamiseks on kevadel või suve lõpus

Pinnase ettevalmistamine

Selleks tuleb pinnas tasandada ja eemaldada sellest praht ja kivid, mida hiljem muru sees näha ei soovita. Kui soovid paigaldada kastmissüsteemi, tuleb seda teha selles etapis.

Järgmiseks tuleb laiali laotada muld. Soovitame kasutada võimalikult kvaliteetset, kergelt liivasegust mulda ja seda laotamisel mitte kokku hoida. Tihendatud mullakiht võiks olla u 15–20 cm paksune. Nii on murutaimedel ruumi juuri ajada ja tugevaks kasvada.

Liiga õhukesele mullakihile rajatud muru peab hiljem palju rohkem kastma ja tõenäoliselt ka väetama.

Mullakihi tasandamine

Pärast mulla laotamist tuleb see rehaga siledaks tõmmata. Suurema pinna puhul võib selleks tööks kasutada ka näiteks prussi või toru.

Pind peab jääma täiesti siledaks, muidu hakkab mõnedesse kohtadesse kogunema vesi, mis ei lase seemnetel idaneda või hävitab noored taimed.

Muru rajamine

Muru külvamine

Muru külvamise juures tuleks jälgida, et seemneid saaks mulla sisse ühtlaselt ja piisavalt. Kõik ei hakka idanema ja kui seemneid on liialt vähe, võib muruvaip hõre jääda.

Järgmiseks tuleb seemned kerge reha abil mulla sisse rehitseda.

Muru rullimine

Laotatud mullakihi sisse jääb tavaliselt liialt palju õhku, sellepärast on vaja muld ära tihendada. Seda tehakse rullimise teel.

NB! Kehvasti rullitud mullakiht võib hiljem vajuma hakata ja murupinna lohklikuks muuta. Selleks, et pinna tiheduses kindel olla, tuleks muru rullida mitu korda.

Nüüd jääb üle vaid muruplatsi hoolega kasta, seda eriti esimesel kuul.

Muru rajamine

Siirdemuru rajamine

Siirdemuru võimaldab kohe ilusat muruplatsi nautima hakata (aga ainult eemalt, tallamine pole esimesel kuul soovitav). Selleks toome kohale mururullid, mille korralikult ette valmistatud pinnasele laiali laotame.

Siirdemuru vajab hoolega kastmist, eriti põhjalikult esimesel kuul, et muru saaks korralikult juurduda.

Kumba oma õuele soovid, külvatud või siirdemuru?

Küsi alloleva päringuvormi kaudu pakkumist!

Teeme koostööd

Pakkumise saamiseks täida palun allolev päringuvorm. Helistame sulle hiljemalt järgmisel tööpäeval tagasi. Kõne ajal saad ülevaate võimalikest lahendustest, materjalidest ja töö maksumusest. Küsi julgesti üle, kui mõni asi segaseks jääb.

    Lisainfo

    Nõustun oma e-maili kasutamisega küsimusele vastuse saatmisel ja vajadusel ka korduvaks kirjavahetuseks antud teemal.*